Folders |
2015 Results - Lake Washington InvitationalPublished by
Website:Click here Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Wurrie Njadoe 11 Shorecrest 12.00
2 Ariell Garnett 11 Kennedy Catholic 12.39
3 Anna Richards 12 Inglemoor 12.55
4 Victoria Gersch 11 Mercer Island 12.61
5 Maddy Parton 11 Cascade-Leavenworth 12.75
6 Cherelle Demps 12 Liberty-Issaquah 12.78
7 Maya Jackson 11 Northwest 12.79
8 Leah Deobald 9 Shorewood 13.00
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Prelims
=========================================================================
1 Wurrie Njadoe 11 Shorecrest 12.23
2 Victoria Gersch 11 Mercer Island 12.48
3 Ariell Garnett 11 Kennedy Catholic 12.68
4 Cherelle Demps 12 Liberty-Issaquah 12.77
5 Maya Jackson 11 Northwest 12.97
6 Maddy Parton 11 Cascade-Leavenworth 13.05
7 Anna Richards 12 Inglemoor 12.79
8 Leah Deobald 9 Shorewood 12.89
9 Lexis Bates 11 Curtis 12.90
10 Audrey Knutsen 12 Eastlake 12.93
11 Simone Johnson 12 Mt Rainier 12.96
12 Lauren Stavig 9 Bothell 12.98
13 Keeley Phommathirath 11 Kent Meridian 13.00
14 Colette Lertkantitham 11 Issaquah 13.01
15 Lauren Wheatley 11 Snohomish 13.05
16 Morgan Davis 12 Woodinville 13.06
17 Riley Brown 11 Interlake 13.11
18 Taylor Bradford 11 Mt Rainier 13.12
19 Maegan Mccurdy 12 Joel Ferris 13.14
19 Tayla Weaver 10 Cedarcrest 13.14
21 Emma Bakke 11 Sumner 13.15
22 Marissa Therriault 12 Sammamish 13.20
22 Annie Harris 9 Newport-Bellevue 13.20
24 Chrislove Brandt 10 Shorewood 13.21
25 Olivia Holmes 9 A.C. Davis 13.23
26 Kiaya Hughes 10 Lakes 13.24
26 Karina Moreland 11 Tualatin 13.24
28 Makenna Bailey 9 Tualatin 13.26
29 Imani Moronkola 10 Garfield 13.28
30 Anissa Brown 9 Bellevue 13.30
31 Dionna Cox 11 Franklin 13.33
32 Shannell Thompson 12 Liberty-Issaquah 13.37
33 Brittni Williams 12 Auburn Riverside 13.39
34 Ronna Iverson 9 Shorecrest 13.43
35 Violet Morrow 12 Woodrow Wilson 13.44
36 Claire Schwartz 11 Roosevelt 13.51
37 Genevieve Wallace 9 Sehome 13.60
38 Hannah Kienzle 12 Cascade-Everett 13.76
39 Lis Larsen 12 Archbishop Murphy 13.79
40 Jessie Bauman 12 Woodinville 13.81
41 Jordan Anderson 10 Tualatin 13.83
42 Megan Floyd 10 Joel Ferris 13.95
43 Corinne Manley 10 Garfield 13.97
Lyric Dixon 12 Garfield DNS
Taleijah Gibson-Sims 10 Garfield DNS
Imani Tillman 10 Mariner DNS
Elsa Sandeno 12 Sehome DNS
Aulane Mpouli 9 Auburn Riverside DNS
Womens 200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Wurrie Njadoe 11 Shorecrest 25.34
2 Victoria Gersch 11 Mercer Island 25.44
3 Shelly Sauls 12 Renton 25.55
4 Ariell Garnett 11 Kennedy Catholic 25.66
5 Maya Jackson 11 Northwest 25.89
6 Sophie Bowles 11 Bothell 25.94
7 Kayla Lee 9 Mercer Island 26.01
8 Makenna Bailey 9 Tualatin 26.03
9 Bella Foos 10 Issaquah 26.04
10 Emma Bakke 11 Sumner 26.08
11 Aujanique Doss 12 Woodrow Wilson 26.16
12 Lauren Stavig 9 Bothell 26.23
13 Tamani Smart 9 Juanita 26.24
14 Maddy Parton 11 Cascade-Leavenworth 26.31
14 Morgan Greene 9 Woodrow Wilson 26.31
16 Hannah Bradley 11 Bellingham 26.32
17 Kristen Yose 11 Skyline 26.33
18 Imani Moronkola 10 Garfield 26.34
19 Lauren Wheatley 11 Snohomish 26.40
20 Nicole Cox 11 Skyline 26.47
21 Tayla Weaver 10 Cedarcrest 26.53
22 Simone Johnson 12 Mt Rainier 26.54
22 Audrey Knutsen 12 Eastlake 26.54
24 Joelle Tudor 9 Bellevue 26.69
25 Tyra Thibodeaux 11 Mt Tahoma 26.75
26 Dionna Cox 11 Franklin 26.87
27 Shannell Thompson 12 Liberty-Issaquah 27.07
28 Ella Spillane 10 Edmonds-Woodway 27.17
29 Emily Leonard 11 Tualatin 27.21
30 Ilana Pechthalt 10 Sehome 27.27
31 Noemi Maya-Mendoza 12 Auburn Mountainview 27.28
32 Jasmine Gilmore 12 Tualatin 27.89
32 Alexis Ellis 9 Curtis 27.89
34 Megan Floyd 10 Joel Ferris 28.11
Kate Miller 10 Mercer Island DNS
Nikole Schroeder 10 Enumclaw DNS
Lexis Bates 11 Curtis DNS
Chase Hagar 12 Ballard DNS
Bridget Henry 12 Sehome DNS
Cherelle Demps 12 Liberty-Issaquah DNS
Shakila Omar 11 Foster DNS
Imani Apostol 12 Holy Names Academy DNS
Marissa Therriault 12 Sammamish DNS
Savannah Smith 12 Renton DNS
Morgan Davis 12 Woodinville DNS
Kit Bruner 11 Kennedy Catholic DNS
Maddy Kennedy 11 Eastlake DNS
Jenna Bouyer 9 Curtis DNS
Womens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nikki Stephens 10 Issaquah 55.81
2 Madelyn Prigmore 10 Snohomish 56.89
3 Jordyn Edwards 11 Lynnwood 56.96
4 Elise Burdette 9 Issaquah 57.57
5 Keana Fine 12 Eisenhower 57.61
6 Sophie Bowles 11 Bothell 57.91
7 Maya Jackson 11 Northwest 58.34
8 Morgan Greene 9 Woodrow Wilson 58.40
9 Kayla Lee 9 Mercer Island 58.66
10 Mia Hodges 12 Bellingham 58.78
11 Imani Apostol 12 Holy Names Academy 59.34
12 Mia King 12 Lakeside (Seattle) 59.42
13 Alyssa Murray 12 Sumner 59.46
14 Piper Casey 11 Mercer Island 59.61
15 Katherine Slack 10 Kamiak 59.98
16 Dana Ringler 11 Sehome 1:00.12
17 Elsa Sandeno 12 Sehome 1:00.21
18 Megan Dean 11 North Central 1:00.47
19 Shakila Omar 11 Foster 1:00.59
20 Caroline Ross 12 Lake Washington 1:00.72
21 Briana Devereaux 10 Cedarcrest 1:00.73
22 Savannah Smith 12 Renton 1:00.89
23 Lindsay Wienkers 12 Bainbridge 1:01.09
24 Camilla David-Smith 10 Interlake 1:01.64
25 Abby Garlock 10 Curtis 1:01.66
26 Mackenzie Crandall 9 Issaquah 1:01.83
27 Kianna Garmanian 11 Archbishop Murphy 1:01.86
28 Claire Wendle 12 Bellevue 1:02.19
29 Cora Davies 12 Ingraham 1:02.25
30 Rachel Stowell 12 Sumner 1:02.28
31 Jamie Ferguson 11 Emerald Ridge 1:02.45
32 Ella Spillane 10 Edmonds-Woodway 1:02.89
33 Christina Garrison 12 Shorewood 1:03.20
34 Mckenna Cutler 11 Joel Ferris 1:03.45
35 Kayla Rivera 11 Eisenhower 1:04.28
36 Kylee Flower 9 Joel Ferris 1:04.43
37 Julia Hess 9 Northwest 1:04.58
37 Emma Brice 12 Bellingham 1:04.58
39 Chloe Mcdermott 9 North Central 1:05.32
40 Madeline Ingersoll 10 Juanita 1:05.53
41 Shaelyn Pearson 11 Joel Ferris 1:05.59
Scarlett Binkiewicz 10 Emerald Ridge DNS
Kristen Andersen 10 Holy Names Academy DNS
Allison Wells 11 Lake Washington DNS
Ashlei Robinson 11 Kent Meridian DNS
Chase Hagar 12 Ballard DNS
Lexi Caniglia 9 Joel Ferris DNS
Rebekah Roberts 9 Newport-Bellevue DNS
Womens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Sophie Cantine 10 Lakeside (Seattle) 2:12.39
2 Isabelle Olive 11 Garfield 2:13.76
3 Jordan Oakes 10 Holy Names Academy 2:14.94
4 Mikayla Pivec 11 Lynnwood 2:15.61
5 Sami Corman 9 Issaquah 2:15.89
6 Lindsey Sydnor 10 Mt Si 2:16.33
7 Brooke Manson 9 Eastlake 2:16.54
8 Mikelle Ackerley 12 Bainbridge 2:16.76
9 Mckenzie Deutsch 12 Skyline 2:17.89
10 Katherine Penner 11 Bellevue 2:18.41
11 Kristi Bartz 12 Archbishop Murphy 2:18.87
12 Emma Sjolund 9 Sumner 2:19.12
13 Geneva Schlepp 9 Skyline 2:19.18
14 Brenna Wapstra Scott 10 Bellevue 2:19.25
15 Jessica Ong 10 Mountlake Terrace 2:19.34
16 Anna Larson 10 Roosevelt 2:20.27
17 Meghan Tveit 11 Bothell 2:20.66
18 Jane Barr 10 Roosevelt 2:20.69
19 Natalie Ackerley 12 Bainbridge 2:20.82
20 Bailey Fjelstul 11 Inglemoor 2:20.90
21 Erin Ripple 10 Holy Names Academy 2:22.12
22 Jayda Currin 9 Curtis 2:22.14
23 Rachel Mcamis 9 Woodrow Wilson 2:22.37
23 Patryce Mcwilliams 12 Franklin Pierce 2:22.37
25 Kyla Shade 11 Snohomish 2:23.11
26 Bethany Clowers 10 Lake Washington 2:23.30
27 Kate Intile 10 Tualatin 2:23.39
28 Keagan Bolibol 12 Woodinville 2:23.68
29 Emma Flood 9 Bishop Blanchet 2:23.85
30 Peyton Shinnick 11 Tahoma 2:24.45
31 Alexa Bauman 11 Mercer Island 2:26.60
32 Emmie Neu 9 Enumclaw 2:28.43
33 Aurora Bays-Muchmore 11 Interlake 2:28.46
34 Chloe Morrison 10 Archbishop Murphy 2:29.27
35 Alexandria Chang 11 Meadowdale 2:30.12
36 Amanda Kiefer 12 Tahoma 2:30.37
37 Kaydee Fisher 10 Joel Ferris 2:30.75
38 Rosie Thompson 9 Bellingham 2:31.16
39 Chloe Hobson 11 Tahoma 2:31.21
40 Reanna Risinger 10 North Central 2:32.75
41 Heather Sweowat 12 Eisenhower 2:33.42
42 Emma Dalin 12 Decatur 2:34.10
43 Jesse Mackenzie 11 Ballard 2:44.94
Gabriella Kimmerly 11 Ballard DNS
Katia Matora 12 Lake Washington DNF
Emma Lower 12 Garfield DNS
Emily Pittis 12 Sehome DNS
Kate Rose 10 Sehome DNS
Womens 1500 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Malia Pivec 10 Lynnwood 4:36.78
2 Keagan Bolibol 12 Woodinville 4:38.52
3 Cayla Seligman 12 Issaquah 4:40.12
4 Delaney Tiernan 12 Tahoma 4:40.39
5 Maizy Brewer 11 Skyline 4:41.07
6 Hannah Waskom 10 Mt Si 4:41.84
7 Erin Ripple 10 Holy Names Academy 4:42.09
8 Andrea Masterson 12 Lakeside (Seattle) 4:43.65
9 Mccall Skay 12 West Valley-Spokane 4:45.86
10 Alice Jensen 12 Tahoma 4:46.08
11 Erin Mullins 10 Cascade-Leavenworth 4:48.63
12 Anisa Allaet 12 Joel Ferris 4:49.50
13 Pia Richards 10 Eastlake 4:50.84
14 Emma Sjolund 9 Sumner 4:51.45
15 Katia Matora 12 Lake Washington 4:53.80
16 Kate Intile 10 Tualatin 4:54.87
17 Yukino Parle 9 Edmonds-Woodway 4:56.21
18 Amanda Kiefer 12 Tahoma 4:56.79
19 Cecelia Rosenman 11 Mercer Island 4:56.82
20 Sydney Boland 10 Edmonds-Woodway 4:57.07
21 Emily Ransom 12 Shorewood 4:58.65
22 Erica Simison 9 Eisenhower 5:00.40
23 Julia Mitchell 12 Northwest 5:00.96
24 Sam Norberg 10 Mt Rainier 5:01.59
25 Patryce Mcwilliams 12 Franklin Pierce 5:04.52
26 Quincy Gale 9 Bellingham 5:04.88
27 Pascale De Sa E Silva 12 Sammamish 5:05.99
28 Emma Morris 12 Bishop Blanchet 5:07.01
29 Anneliese Wegner 11 Curtis 5:07.98
30 Katelyn Sherick 12 Tahoma 5:08.65
31 Tyra Beckman 12 Renton 5:09.04
32 Breanna Glover 9 Tahoma 5:09.99
32 Naomi Von Ruden 10 Bainbridge 5:09.99
34 Lily Grassley 9 Kennedy Catholic 5:10.97
35 Maria Mueller 11 Holy Names Academy 5:11.80
36 Isa Meyers 9 Northwest 5:12.51
37 Claire Cocales 9 Lake Washington 5:13.17
38 Ashley Ulberg 9 Tualatin 5:13.39
39 Mackenzie Lew 12 Newport-Bellevue 5:15.25
40 Kristen Wanke 11 North Central 5:16.23
41 Rachel Roberts 12 Sammamish 5:16.53
42 Aishanee Wijeratna 9 Interlake 5:16.89
43 Ryan Tiu 10 Newport-Bellevue 5:20.48
44 Breana Burge 9 Emerald Ridge 5:21.50
45 Kiera Watson 12 Newport-Bellevue 5:22.20
46 Ellie Shoop 9 Shorewood 5:32.55
Keely Gorospe 10 Curtis DNS
Adi Carlyle 12 Ballard DNS
Louisa Yardley 9 Ballard DNS
Womens 3000 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jordan Oakes 10 Holy Names Academy 10:11.22
2 Alice Jensen 12 Tahoma 10:11.55
3 Brenna Peloquin 12 Gig Harbor 10:15.29
4 Delaney Tiernan 12 Tahoma 10:17.47
5 Erin Mullins 10 Cascade-Leavenworth 10:33.39
6 Abbie Steinhauer 10 Mariner 10:35.48
7 Katherine Gustafson 10 Mountlake Terrace 10:39.75
8 Larissa Kolasinski 12 Issaquah 10:42.76
9 Helen Schuda 11 Roosevelt 10:47.57
10 Veronica Redpath 9 Ballard 10:52.73
11 Cameron Lilley 9 Ingraham 10:54.79
12 Carlyn Schmidgall 11 Liberty-Issaquah 10:56.08
13 Haley Barthel 11 Bellevue 10:56.99
14 Katherine Walter 11 Mountlake Terrace 10:59.18
15 Madison Colley 12 Emerald Ridge 10:59.39
16 Hunter Storm 9 Enumclaw 11:00.85
17 Giulia Park 12 Ballard 11:05.36
18 Kenzie Richards 9 Curtis 11:07.04
19 Rachel Hansen 10 Shorewood 11:07.37
20 Camille Moore 11 Bellevue 11:07.57
21 Jamie Smith 11 Ballard 11:08.51
22 Emily Peterson 12 Juanita 11:09.45
23 Peyton Shinnick 11 Tahoma 11:10.77
24 Madeline Kennard 11 Garfield 11:10.91
25 Mercedes Chavez 12 A.C. Davis 11:11.59
26 Maya Pardue 11 North Central 11:12.65
27 Mccall Skay 12 West Valley-Spokane 11:13.49
28 Emma Bates 9 Emerald Ridge 11:19.66
29 Elise Froebe 12 Shorecrest 11:21.04
30 Kayla Contreras 10 Tahoma 11:21.71
31 Lindsey Dorney 12 Archbishop Murphy 11:23.64
32 Megan Glenski 11 Eisenhower 11:24.97
33 Samantha Dimmer 12 Interlake 11:27.44
34 Flora Davis 11 Roosevelt 11:27.90
35 Katelyn Sherick 12 Tahoma 11:28.54
36 Sophia Nelson 10 Mountlake Terrace 11:33.71
37 Brianna Mcgrath 9 Shorewood 11:36.77
38 Valerie Liao 11 Bellevue 11:38.51
39 Tashylah Combs 9 Franklin Pierce 11:43.56
40 Alex Pletcher 10 Skyline 11:48.87
41 Emily Farden 10 Shorewood 11:49.12
42 Lily Grassley 9 Kennedy Catholic 11:58.25
Claire Cocales 9 Lake Washington DNS
Keely Gorospe 10 Curtis DNS
Sarah Nazarino 12 Garfield DNS
Taylor Safford 12 Ballard DNS
Adi Carlyle 12 Ballard DNS
Anneliese Wegner 11 Curtis DNS
Louisa Yardley 9 Ballard DNS
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Brandi Hughes 11 Skyline 14.35
2 Darhian Mills 12 Inglemoor 14.60
3 Elinor Jones Toutant 11 Franklin 15.30
4 Ginger Markow 10 Bishop Blanchet 15.32
5 Ellie Woerner 12 Eastlake 15.46
6 Siarfo Abekah 9 Issaquah 15.49
7 Caila Tongco 10 Kent Meridian 15.64
Jaleesa Taylor 9 Kent Meridian FS
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Prelims
=========================================================================
1 Darhian Mills 12 Inglemoor 14.97
2 Brandi Hughes 11 Skyline 15.25
3 Caila Tongco 10 Kent Meridian 15.47
4 Elinor Jones Toutant 11 Franklin 15.64
5 Siarfo Abekah 9 Issaquah 15.72
6 Ellie Woerner 12 Eastlake 15.87
7 Jaleesa Taylor 9 Kent Meridian 15.71
8 Ginger Markow 10 Bishop Blanchet 15.82
9 Molly House 10 Auburn Mountainview 15.97
10 Mckenna Hunt 12 Mountlake Terrace 15.98
11 Maddy Kennedy 11 Eastlake 16.20
12 Annie Waddell 12 Bellingham 16.31
13 Sierra Everman 10 North Central 16.40
14 Phoebe Salowey 9 Ingraham 16.41
15 Geneva Ecola 12 Skyline 16.47
16 Kava Durr 9 Emerald Ridge 16.49
17 Melissa Loseff 12 Ingraham 16.54
17 Allison Zubeck 10 Kennedy Catholic 16.54
19 Vilde Roed 12 Franklin 16.56
20 Sophia Viviano 11 Shorecrest 16.58
21 Kaitlyn Ditter 9 Eisenhower 16.60
21 Alyssa Hoffman 9 Kennedy Catholic 16.60
23 Jayden Dalton 11 Franklin Pierce 16.61
24 Suzy Pace 9 Mariner 16.84
25 Tiffany Nielson 12 Kamiak 16.96
26 Rebecca Thareek 9 Auburn 17.06
27 Casey Bauer 11 Mt Rainier 17.36
28 Lauren Miller 12 Joel Ferris 17.45
29 Katrina Dank 11 Sehome 17.53
30 Ellie Carr 9 Curtis 17.63
31 Alex Murphy 12 Shorecrest 17.64
31 Marissa Johnson 12 Decatur 17.64
33 Sophia Abiezzi 10 Eastlake 17.67
34 Brooke Auvil 9 Newport-Bellevue 17.80
35 Maison Stults 12 Joel Ferris 17.94
36 Jessie Page 12 Lake Washington 17.98
37 Yhadira Gallardo 12 Decatur 18.04
38 Sophie Wartena 10 Liberty-Issaquah 18.14
39 Leslie Cho 11 Lynnwood 18.22
40 Jessica Harpel 9 Joel Ferris 18.23
41 Myranda Johnson 12 Tualatin 18.50
42 Krystal Jones 12 Joel Ferris 18.77
43 Julia Vangelder 10 Tahoma 20.57
Taylor Seaman 10 Kingston DNF
Bria Bowton 11 Joel Ferris FS
Michal Jones 11 Henry Jackson DNS
Lauren Laster 12 Woodinville DNS
Emily Lincoln 11 Mt Rainier DNS
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Darhian Mills 12 Inglemoor 44.05
2 Karlee Stueckle 9 Emerald Ridge 44.59
3 Brandi Hughes 11 Skyline 45.37
4 Rita Sakharov 10 Lynnwood 45.72
5 Michal Jones 11 Henry Jackson 46.17
6 Rebecca Thareek 9 Auburn 47.12
7 Isabel Clark 12 NW Christian-Colbert 47.15
8 Vilde Roed 12 Franklin 47.16
9 Phoebe Salowey 9 Ingraham 47.51
10 Maddy Kennedy 11 Eastlake 47.54
11 Geneva Ecola 12 Skyline 47.57
12 Molly House 10 Auburn Mountainview 47.62
13 Mareonna Henderson 9 Emerald Ridge 47.72
14 Katrina Dank 11 Sehome 47.75
15 Megan Mclaughlin 11 Lake Washington 47.81
15 Annie Waddell 12 Bellingham 47.81
17 Kava Durr 9 Emerald Ridge 47.91
18 Josie Neu 11 Enumclaw 48.08
19 Suzy Pace 9 Mariner 48.14
20 Ami Njadoe 9 Shorecrest 48.23
21 Sierra Everman 10 North Central 48.24
22 Elinor Jones Toutant 11 Franklin 48.29
23 Gabrielle Patten 11 Kennedy Catholic 48.31
24 Maddy Parton 11 Cascade-Leavenworth 48.40
25 Noelle Mitchell 11 Bellevue 48.52
26 Charissa Bacon 9 Curtis 48.56
27 Shelby Wilks 10 Juanita 48.61
28 Lauren Laster 12 Woodinville 48.77
29 Sophia Viviano 11 Shorecrest 48.83
30 Tiffany Nielson 12 Kamiak 49.12
30 Cora Davies 12 Ingraham 49.12
32 Kendra Watson 9 Mercer Island 49.36
33 Jackie Stephens 10 Issaquah 49.46
34 Hattie North 12 Bellingham 49.49
35 Allison Zubeck 10 Kennedy Catholic 49.87
36 Alex Murphy 12 Shorecrest 50.06
37 Sophie Wartena 10 Liberty-Issaquah 50.19
38 Cascade Hall 11 Eisenhower 50.28
39 Yhadira Gallardo 12 Decatur 50.62
40 Kiaya Hughes 10 Lakes 51.38
41 Makaila Deen 10 Bainbridge 51.55
42 Lindsey Wapato 12 Wenatchee 52.49
43 Marissa Johnson 12 Decatur 53.10
Lauren Miller 12 Joel Ferris FS
Taylor Seaman 10 Kingston DNS
Caila Tongco 10 Kent Meridian DNS
Kayla Lee 9 Mercer Island DNS
Siarfo Abekah 9 Issaquah DNS
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Kent Meridian 49.85
2 Skyline 50.12
3 Issaquah 50.16
4 Bellingham 50.21
5 Tualatin 50.41
6 Eastlake 50.77
7 Liberty-Issaquah 50.80
8 Curtis 50.89
9 Mt Rainier 50.94
10 Shorecrest 50.98
11 Sehome 51.16
12 Henry Jackson 51.18
13 Renton 51.21
14 Joel Ferris 51.22
15 Newport-Bellevue 51.26
16 Auburn Mountainview 51.61
17 Shorewood 51.65
18 Woodrow Wilson 51.73
19 Interlake 51.82
20 Lakes 52.09
21 Bellevue 52.11
22 Ingraham 52.21
23 Juanita 52.31
24 Mt Tahoma 52.47
25 Edmonds-Woodway 52.61
26 Roosevelt 52.69
27 Bishop Blanchet 52.84
28 Wenatchee 52.94
29 Tahoma 52.99
30 Eisenhower 53.21
31 Mariner 53.54
32 Kennedy Catholic 55.52
33 Ballard 56.18
Bainbridge DNS
Cascade-Everett DQ
Franklin Pierce DNS
Garfield DNS
Lake Washington DNS
Lynnwood DNS
Foster DNS
Womens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Issaquah 1:42.10
2 Mercer Island 1:44.42
3 Liberty-Issaquah 1:44.93
4 Snohomish 1:45.11
5 Curtis 1:45.29
6 Renton 1:45.84
7 Kent Meridian 1:46.85
8 Skyline 1:46.96
9 Shorecrest 1:47.07
10 Sehome 1:47.60
11 Bellevue 1:47.78
12 Mt Rainier 1:47.92
13 Woodinville 1:48.38
14 Henry Jackson 1:48.74
15 Mt Tahoma 1:48.77
16 Auburn Mountainview 1:49.27
17 Tahoma 1:50.55
18 Juanita 1:50.61
19 Shorewood 1:50.72
20 Newport-Bellevue 1:50.94
21 Roosevelt 1:51.24
22 Joel Ferris 1:51.60
23 Wenatchee 1:51.74
24 Tualatin 1:51.99
25 Mariner 1:52.07
26 Lake Washington 1:52.13
27 Edmonds-Woodway 1:53.40
28 Meadowdale 1:53.48
29 Kennedy Catholic 1:54.14
30 Ballard 1:57.65
31 Cascade-Everett 1:59.77
Garfield DNS
Bishop Blanchet DQ
Lynnwood DNS
Woodrow Wilson DQ
Womens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Issaquah 4:00.38
2 Bainbridge 4:07.00
3 Sumner 4:07.36
4 Sehome 4:08.24
5 Snohomish 4:09.34
6 Bellevue 4:10.38
7 Shorecrest 4:15.66
8 Tualatin 4:16.38
9 Joel Ferris 4:16.98
10 Woodrow Wilson 4:17.64
11 Lakeside (Seattle) 4:21.02
12 Roosevelt 4:21.38
13 Interlake 4:24.14
14 Mt Rainier 4:24.47
15 Juanita 4:25.74
16 Shorewood 4:26.03
17 Ballard 4:27.59
18 Newport-Bellevue 4:27.63
19 Tahoma 4:30.90
20 Franklin Pierce 4:31.21
Emerald Ridge DNS
Garfield DNS
North Central DNS
Liberty-Issaquah DNS
Decatur DNS
Woodinville DNS
Lake Washington DNS
Womens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Lynnwood 9:26.99
2 Skyline 9:38.32
3 Inglemoor 9:41.59
4 Kamiak 9:51.18
5 Edmonds-Woodway 10:05.83
6 Shorewood 10:11.39
7 Northwest 10:12.86
8 Eisenhower 10:13.87
9 Tahoma 10:16.48
10 Inglemoor 10:22.42
11 Archbishop Murphy 10:22.92
12 Ballard 10:23.11
13 North Central 10:36.26
14 Interlake 10:36.69
15 Garfield 10:37.77
16 Liberty-Issaquah 10:39.37
17 Auburn Mountainview 10:54.88
18 Franklin 10:59.71
19 Tualatin 11:00.03
20 Lake Washington 11:10.06
21 Franklin Pierce 11:29.83
22 Auburn Riverside 11:36.84
23 Meadowdale 12:13.75
Mountlake Terrace DNS
Lake Washington DNS
Roosevelt DNS
Kingston DNS
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Aoife Martin 12 Holy Names Academy 40-05.00
2 Parris Watson 11 Decatur 39-08.50
3 Samantha Boudreau 11 Bonney Lake 39-01.50
4 Natayah Bauer 10 Juanita 38-08.50
5 Siniva Areta 12 Joel Ferris 37-11.50
6 Ginny Mehl 10 Tahoma 36-03.00
7 Heaven Palaita 12 Auburn Mountainview 35-09.50
8 Rachel Mcglothlen 11 West Valley-Spokane 35-09.00
9 Addison Farner 12 Woodinville 35-05.00
10 Kiera Towell 12 Edmonds-Woodway 35-03.00
11 Cedrice Howard 11 Curtis 35-00.00
12 A'Jenae Hardwell 12 Highline 34-10.00
13 Bridgette Robertson 11 Issaquah 34-05.50
14 Hailey Leeking 9 North Central 34-00.00
15 Lisa Sao 11 Franklin Pierce 33-10.00
16 Elizabeth Larson 12 Mt Si 33-02.00
16 Rachel Bush 12 Eisenhower 33-02.00
18 Vernice Keyes 10 Edmonds-Woodway 32-08.50
19 Rachel Faaagi 12 Kent Meridian 32-05.00
20 Rilea Dills 11 Wenatchee 32-03.00
21 Madeline Bell-Knight 12 Shorewood 31-11.50
22 Aleah Hunter 12 Mt Tahoma 31-08.50
23 Sofie Ortiz 11 Tualatin 31-08.00
24 Tallie Carlson 12 Enumclaw 31-03.00
25 Maya Roe 9 Mt Rainier 31-01.50
26 Elizabeth Zosel 12 Tahoma 30-09.50
27 Alyssa Workman 9 Tualatin 30-02.00
28 Alexandria Steen 12 Meadowdale 29-11.50
29 Hayley Sharkey 12 Joel Ferris 29-04.00
30 Meah Sevilla 12 Mariner 29-03.00
30 Sharaya Roberts 12 Joel Ferris 29-03.00
32 Allie Knerr 11 Juanita 29-00.00
33 Aubrie Cain 12 Juanita 28-11.00
34 Courtney Johnson 12 Lake Washington 28-03.00
Vaiva Snapkauskaite 12 Skyline DNS
Kc Moulden 12 Enumclaw DNS
Johanna Debrie 9 Chief Leschi DNS
Hailie Palafox 10 Emerald Ridge DNS
Tabitha Shippy 9 Tualatin DNS
Emily Christensen 10 Lakeside (Seattle) DNS
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Parris Watson 11 Decatur 128-11
2 Zoe Roberson 11 Eisenhower 120-01
3 Sharaya Roberts 12 Joel Ferris 119-10
4 Aoife Martin 12 Holy Names Academy 118-09
5 Siniva Areta 12 Joel Ferris 118-07
6 Ginny Mehl 10 Tahoma 115-03
7 Natayah Bauer 10 Juanita 114-07
8 Samantha Boudreau 11 Bonney Lake 112-09
9 Hailey Leeking 9 North Central 108-00
10 Hayley Sharkey 12 Joel Ferris 107-11
11 Rachel Faaagi 12 Kent Meridian 107-02
12 Aubrie Cain 12 Juanita 104-04
13 Heaven Palaita 12 Auburn Mountainview 101-04
13 Jalani Stevens 10 Wenatchee 101-04
15 Katherine Taylor 12 Shorecrest 101-03
16 Vernice Keyes 10 Edmonds-Woodway 101-01
17 Alyssa Workman 9 Tualatin 100-11
18 Rilea Dills 11 Wenatchee 100-07
19 Lisa Sao 11 Franklin Pierce 97-03
20 Rachel Bush 12 Eisenhower 95-08
21 Allie Knerr 11 Juanita 95-02
22 Christabella Humphryes 11 Kamiak 95-02
23 Kiera Towell 12 Edmonds-Woodway 94-10
24 Brianna Nelson 9 Mt Rainier 94-02
25 Jandrea Grobbelaar 10 Tahoma 93-02
26 Jessica Welch 10 Cascade-Everett 92-03
27 Madeline Bell-Knight 12 Shorewood 92-01
28 Victoria Valencia 10 Lakes 91-09
29 Bridgette Robertson 11 Issaquah 90-06
30 Kassandra Esparaza 11 Foster 90-01
31 Gillian Grant 12 Archbishop Murphy 89-03
32 Courtney Johnson 12 Lake Washington 86-11
33 Ama Monkah 12 Foster 85-11
34 A'Jenae Hardwell 12 Highline 85-01
35 Meah Sevilla 12 Mariner 80-07
36 Madi Bucy 11 Tahoma 78-06
Breeanna Martin 11 Lynnwood DNS
Vaiva Snapkauskaite 12 Skyline DNS
Rachel Mcglothlen 11 West Valley-Spokane DNS
Womens Javelin
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Rhaven Dean 10 Sumner 133-10
2 Kaelyn Shipley 10 Kalama 133-05
3 Elizabeth Zosel 12 Tahoma 126-08
4 Katherine Taylor 12 Shorecrest 120-11
5 Giovanna Park 12 Bellevue 120-04
6 Julia Sliwoski 12 Newport-Bellevue 120-02
7 Ginny Mehl 10 Tahoma 118-05
8 Alexandra Espinda 12 Sumner 117-08
9 Madi Bucy 11 Tahoma 115-11
10 Kristen Immel 11 Sumner 115-01
11 Rilea Dills 11 Wenatchee 110-01
12 Tallie Carlson 12 Enumclaw 106-05
13 Natalie Vetto 10 Lake Washington 106-01
14 Abby Euyang 10 Lakeside (Seattle) 105-06
15 Natayah Bauer 10 Juanita 104-04
16 Emily Smatlak 10 Lynnwood 104-02
17 Courtney Johnson 12 Lake Washington 100-10
18 Jessica Welch 10 Cascade-Everett 100-02
19 Mari Metter 11 Bellevue 99-09
20 Addison Farner 12 Woodinville 98-03
21 Caroline Gilbert 9 Bellevue 98-01
22 Abby Coomer 10 Cedarcrest 97-07
23 Brittney Kessel 11 Kamiak 96-07
24 Mallory Reser 12 Tualatin 96-00
25 Judy Amaral 10 Cedarcrest 95-11
26 Julia Forza 12 Enumclaw 95-07
27 Sheila Williams 11 Bishop Blanchet 93-11
28 Kayla Pruitt 12 Meadowdale 92-09
29 Abby Despain 9 Tahoma 91-10
30 Samantha Mendez 11 Curtis 89-10
31 Nicole Jowett 12 Decatur 88-00
32 Bailey Gardner 11 North Central 87-03
33 Raven Mills 12 Inglemoor 85-09
33 Demary Sugg 9 Wenatchee 85-09
35 Nicole Marvin 11 Bellevue 84-01
36 Allie Knerr 11 Juanita 81-11
37 Aubrie Cain 12 Juanita 79-07
38 Aleah Hunter 12 Mt Tahoma 78-03
Mikayla Pivec 11 Lynnwood DNS
Stacie Keck 9 Eastlake DNS
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kellianne Cavin 11 Snohomish 5-04.00
2 Wurrie Njadoe 11 Shorecrest 5-04.00
3 Destiny Gray 10 Lakes 5-02.00
4 Rebecca Thareek 9 Auburn 5-02.00
5 Bridget Henry 12 Sehome 5-02.00
6 Drew Butler 9 Mt Si 5-00.00
7 Jillian Salkind 12 Enumclaw 5-00.00
8 Ryane Holmes 12 A.C. Davis 5-00.00
9 Keeley Phommathirath 11 Kent Meridian 4-10.00
9 Tiffany Pott 12 Auburn Mountainview 4-10.00
9 Keara Kennedy 10 Holy Names Academy 4-10.00
9 Claire Wilfong 10 Issaquah 4-10.00
9 Sophia Viviano 11 Shorecrest 4-10.00
9 Alyssa Chow 12 Inglemoor 4-10.00
9 Nikki Stephens 10 Issaquah 4-10.00
9 Emmie Neu 9 Enumclaw 4-10.00
9 Kelsi Mason 9 West Valley-Spokane 4-10.00
9 Kaitlyn Ditter 9 Eisenhower 4-10.00
19 Kayla Sharp 9 Joel Ferris 4-08.00
19 Averie Weber 10 Cascade-Everett 4-08.00
19 Francesca Paszkeicz 10 Interlake 4-08.00
19 Brooke Peterson 11 Emerald Ridge 4-08.00
19 Rachel Stowell 12 Sumner 4-08.00
19 Cora Davies 12 Ingraham 4-08.00
19 Kristi Bartz 12 Archbishop Murphy 4-08.00
19 Chase Hagar 12 Ballard 4-08.00
27 Stephanie Lunde 11 Skyline 4-06.00
27 Meg Ranier 11 Curtis 4-06.00
27 Michelle Egilsrud 10 Cascade-Everett 4-06.00
27 Madi Vonbrethorst 9 Joel Ferris 4-06.00
27 Hannah Hicks 9 Edmonds-Woodway 4-06.00
27 Annika Briggs 9 Joel Ferris 4-06.00
Ami Yoshino 9 Mt Rainier No Time
Isobelle Jones 11 Joel Ferris NH
Jaime Cymbaluk 10 Archbishop Murphy No Time
Haley Wammock 10 Eisenhower DNS
Emily Johnson 10 Henry Jackson No Time
Sarah Lucioni 10 Bainbridge No Time
Kylin Brown 11 Garfield NH
Suzy Pace 9 Mariner NH
Myranda Johnson 12 Tualatin No Mark
Makenna Dahl 11 Eastlake No Time
Tasia Hopgood 11 Franklin Pierce NH
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Ginger Markow 10 Bishop Blanchet 12-00.00
2 Elli Kimes 10 Cashmere 11-09.00
3 Rebecca Peoples 12 Bothell 11-06.00
4 Gabriella Gould 11 Ferndale 11-00.00
5 Kathleen Dodge 10 Wenatchee 10-06.00
6 Makenna Barton 10 Woodinville 10-06.00
7 Nicole Carlson 10 Sehome 10-06.00
8 Lizzie Armstrong 12 Bishop Blanchet 10-00.00
9 Emily Christner 11 Kamiak 10-00.00
10 Monica Cohen 12 Ballard 10-00.00
11 Kara Barton 12 Woodinville 9-06.00
11 Kelly Wucherer 12 Woodinville 9-06.00
11 Emily Chanthaphone 12 Foster 9-06.00
11 Mackenzie Andrews 12 Tualatin 9-06.00
15 Anna Estabrook 11 Woodinville 9-00.00
15 Erin Eiswald 9 Sehome 9-00.00
15 Sienna Ramirez 10 Lakes 9-00.00
15 Allyson Ely 10 Edmonds-Woodway 9-00.00
15 Tenley Mjelde 10 Tahoma 9-00.00
15 Skylar Walston 9 Sehome 9-00.00
21 Jennifer Caywood 10 Mariner 8-06.00
21 Cameron Kunz 10 Wenatchee 8-06.00
21 Jessica Nguyen 12 Woodinville 8-06.00
21 Melissa Loseff 12 Ingraham 8-06.00
21 Schronna Vong 12 Mt Tahoma 8-06.00
21 Brittany Whitcutt 11 Edmonds-Woodway 8-06.00
27 Olivia Mast 11 Joel Ferris 8-00.00
27 Shaelyn Pearson 11 Joel Ferris 8-00.00
27 Shelby Wilks 10 Juanita 8-00.00
27 Bailey Johnson 12 Lake Washington 8-00.00
27 Brittany Blaskovich 9 Lake Washington 8-00.00
Amie Benoit 9 Eastlake DNS
Kristine Shelley 9 West Valley-Spokane DNS
Casey Wilson 11 Henry Jackson DNS
Katrina Teo 9 Juanita NH
Natalia Gilbertson 11 Henry Jackson DNS
Sydney Schmidt 10 Joel Ferris NH
Madison Miller 10 Lake Washington NH
Katie Vasquez 11 Eastlake DNS
Maggie Horton 11 Bellevue DNS
Kate Peterson 12 Sehome DNS
Sophia Cassam 12 Highline NH
Raegen Kovacevich 12 Tahoma DNS
Adelyn Rostomily 12 Garfield DNS
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Wurrie Njadoe 11 Shorecrest 18-11.00
2 Maegan Mccurdy 12 Joel Ferris 17-08.50
3 Alexis Ellis 9 Curtis 17-07.00
4 Chase Hagar 12 Ballard 17-02.00
5 Karina Moreland 11 Tualatin 16-10.50
6 Lauren Curlanis 12 Lake Washington 16-09.00
7 Tamani Smart 9 Juanita 16-09.00
8 Alissa Sealby 12 Wenatchee 16-05.00
9 Elinor Jones Toutant 11 Franklin 16-01.00
10 Jennifer Power 12 Curtis 16-00.00
11 Lindsey Wapato 12 Wenatchee 15-11.50
12 Melissa Loseff 12 Ingraham 15-09.25
13 Jordyn Rauer 11 West Valley-Spokane 15-08.50
14 Geneva Ecola 12 Skyline 15-08.00
15 Malia Brudvik 11 Auburn Mountainview 15-07.25
16 Hailey Walker 10 Woodinville 15-05.75
17 Meleri Cummins 11 Sehome 15-05.50
18 Chloe Eustaquio 9 Kennedy Catholic 15-05.00
18 Olivia Holmes 9 A.C. Davis 15-05.00
20 Brianne Zaragoza-Jones 11 Auburn Mountainview 15-04.75
21 Camille Christienson 12 Sehome 15-03.00
22 Jessa Clark 12 Sehome 15-01.25
23 Fiona Mccully 10 Roosevelt 14-11.75
24 Violet Morrow 12 Woodrow Wilson 14-08.50
25 Kaitlyn Goss 10 Auburn 14-08.00
26 Hannah Hicks 9 Edmonds-Woodway 14-06.50
26 Ashlei Robinson 11 Kent Meridian 14-06.50
28 Julia Allen 10 NW Christian-Colbert 14-06.25
29 Audrey Fernandez 10 Emerald Ridge 14-02.75
30 Karisa Wu 12 Newport-Bellevue 13-09.50
31 Kristin Yim 11 Meadowdale 12-07.00
Kiaya Hughes 10 Lakes DNS
Solie Grantham 10 Mt Rainier DNS
Haley Eastman 10 Henry Jackson DNS
Rikita Bansal 9 Interlake DNS
Schronna Vong 12 Mt Tahoma DNS
Brittni Williams 12 Auburn Riverside DNS
Megan Zollars 12 Meadowdale DNS
Emily Leonard 11 Tualatin DNS
Tyra Thibodeaux 11 Mt Tahoma DNS
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Alexis Ellis 9 Curtis 42-04.25
2 Chinne Okoronkwo 11 Mountlake Terrace 40-06.50
3 Anna Richards 12 Inglemoor 37-08.25
4 Lauren Curlanis 12 Lake Washington 35-08.75
5 Karina Moreland 11 Tualatin 35-08.50
6 Jennifer Power 12 Curtis 35-00.25
7 Kellianne Cavin 11 Snohomish 34-11.25
8 Molly Henling 11 Bishop Blanchet 34-05.00
9 Lakeisha Rembert 11 Mt Tahoma 34-05.00
10 Isobelle Jones 11 Joel Ferris 34-04.25
11 Rachel Stowell 12 Sumner 34-03.00
12 Jessa Clark 12 Sehome 34-02.00
13 Solie Grantham 10 Mt Rainier 33-07.75
14 Caitlin Swenson 11 Enumclaw 33-07.50
15 Meleri Cummins 11 Sehome 33-06.50
16 Alex Rodgers 12 Curtis 33-05.00
17 Madi Vonbrethorst 9 Joel Ferris 33-04.00
18 Alissa Sealby 12 Wenatchee 33-03.50
19 Jordyn Rauer 11 West Valley-Spokane 33-01.00
20 Camille Christienson 12 Sehome 32-11.00
21 Ami Njadoe 9 Shorecrest 32-09.75
22 Rachel Lewis 11 Enumclaw 32-08.75
23 Megan Zollars 12 Meadowdale 32-05.50
23 Audrey Fernandez 10 Emerald Ridge 32-05.50
25 Kerry Nygren 12 Sehome 32-03.25
26 Suzy Pace 9 Mariner 31-09.50
27 Anne Sweeney 11 Tahoma 31-05.00
28 Danielle Demps 12 Liberty-Issaquah 31-03.50
29 Zoe Dietrich 10 Sehome 31-00.50
30 Karisa Wu 12 Newport-Bellevue 30-09.50
31 Anna Olsen 9 Skyline 30-04.00
32 Callie Vanaelst 12 Henry Jackson 30-03.75
33 Miranda Dith 10 Meadowdale 30-02.75
34 Hannah Fitzpatrick 9 Tahoma 29-11.25
35 Annika Briggs 9 Joel Ferris 29-10.75
36 Kim Anderson 10 West Valley-Spokane 29-07.75
37 Kylie Rardin 11 Edmonds-Woodway 28-09.25
Jordan Anderson 10 Tualatin DNS
Pei Lee Yap 11 Eastlake DNS
Hannah Hicks 9 Edmonds-Woodway DNS
Kayla Sharp 9 Joel Ferris FOUL
Sylvie Messing 10 Lakeside (Seattle) DNS
Team Scores:
1. Issaquah 55
2. Shorecrest 45
3. Skyline 37
4. Lynnwood 36
4. Inglemoor 36
6. Holy Names Academy 33
7. Tahoma 32
8. Snohomish 29
9. Curtis 24
10. Mercer Island 23
11. Joel Ferris 22
12. Decatur 18
13. Sumner 17
13. Bishop Blanchet 17
15. Tualatin 14
15. Kent Meridian 14
17. Eisenhower 13
17. Kennedy Catholic 13
19. Bothell 12
20. Sehome 11
20. Lakeside (Seattle) 11
20. Liberty-Issaquah 11
20. Woodinville 11
24. Northwest 10
24. Mountlake Terrace 10
26. Eastlake 9
26. Juanita 9
26. Renton 9
26. Mt Si 9
26. Bainbridge 9
31. Kalama 8
31. Cascade-Leavenworth 8
31. Cashmere 8
31. Lake Washington 8
31. Garfield 8
31. Auburn 8
31. Emerald Ridge 8
38. Bonney Lake 7
38. Franklin 7
38. Bellevue 7
41. Lakes 6
41. Gig Harbor 6
43. Wenatchee 5
43. Kamiak 5
43. Ballard 5
43. Bellingham 5
43. Ferndale 5
48. Shorewood 4
48. Edmonds-Woodway 4
48. Henry Jackson 4
51. Mariner 3
51. Newport-Bellevue 3
53. NW Christian-Colbert 2
53. Enumclaw 2
53. Auburn Mountainview 2
56. Woodrow Wilson 1
56. A.C. Davis 1
56. West Valley-Spokane 1
|